''Hrvatska kakvu želimo''

Vizija hrvatske budućnosti u 2030.

(Nagradni  natječaj Hrvatska kakvu želimo 2030.)

U ponedjeljak 26. ožujka održana je u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu svečana dodjela nagrada natječaja za osnovne škole “Hrvatska kakvu želimo 2030.”  za literarne i likovne radove, u organizaciji Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

Čestitke curama na osvojenim mjestima na likovnom&literarnom natječaju županijske razine ''Hrvatska kakvu želim'' !

Literarni radovi:
2.mjesto Magdalena Dumančić

Likovni radovi:
1.mjesto Sara Marin
3.mjesto Erin Lepka

Nagrade su dodjeljivane u dvjema kategorijama – likovni i literarni izričaj nižih te viših razreda. Na natječaju su sudjelovale 222 osnovne škole iz Republike Hrvatske koje su prolazile ocjenjivanje na školskoj, županijskoj te nacionalnoj razini. Među pozvanim su učenicima i naše tri učenice koje su likovnim i literarnim izričajem pokazale svoju viziju hrvatske budućnosti te time osvojile prva tri mjesta na županijskoj razini: Magdalena Dumančić - 2. mjesto za literarni rad (mentor prof. Ivan Tutić) , Sara Marin - 1. mjesto za likovni prikaz, Erin Lepka – 3. mjesto za likovni prikaz (mentor prof. Nikolina Zanetti).

Učenice je nagradila Regionalna razvojna agencija Požeško-slavonske županije PANORA.

Mentori

U nastavku donosimo Magdalenin literarni te Sarin i Erinin likovni uradak.

PISMO  HRVATSKOJ

Draga Hrvatska,

nije ovo jedno od onih proročanskih pisama, nego samo kratak podsjetnik, možda i savjetnik, za budućnost kakvu danas očekujem za tebe (nas) u 2030. godini.

Nadam se da će se stanje u tebi kao državi i društvu poboljšati u tih idućih dvanaest godina.
Očekujem da će u novinama i dnevnicima biti manje vijesti i natpisa o krizama, ratovima i drugim ružnim stvarima o kojima odrasli tako mnogo razgovaraju. Prošlih godina dosta je ljudi, uključujući velik broj mojih prijatelja i poznanika, otišlo u Njemačku, Austriju, Veliku Britaniju, da ne nabrajam dalje…
Do 2030. godine  pokušaj ih privući natrag novim radnim mjestima, boljim uvjetima za život u tebi takvoj prekrasnoj i raznolikoj. Vjerujem da možeš naći mjesta za sve njih. Da bi to ostvarila, trebalo bi više ulagati u naše školstvo, profesore, učitelje, djecu – jednoga će dana ta djeca biti tvoje ruke, tvoji vodiči.
Iskoristi svoj prekrasan i šarolik krajolik za poljoprivredu i turizam, a da bismo ga očuvali trebamo se i više pobrinuti za smeće te ga reciklirati, posebice u većim gradovima. Našim bolnicama daj odlična pomagala kako bi time svojim ljudima produžila život i smanjila im smrtnost.
Savjetujem te da tržištu daš veći pristup našim, domaćim proizvodima. Ulaži u sport, glumu, kazalište, kulturu, kako bismo napredovali u svojim vještinama i talentima. Potiči sve te sportaše, glumce i  ostale kreativce na još bolje, kvalitetnije stvaranje. O njima također ovisi tvoja slika, slika kojom se predstavljaš u Europi i svijetu.
Neka te oni vide onakvu kakva ti zaista jesi, onakva kakvom te moji prijatelji i ja vidimo.

Uz sve to, tvoji bi ljudi trebali malo manje misliti na prošlost i okrenuti se sadašnjosti, graditi bolju i sigurniju budućnost u kojoj će dijete odrastati uz sretnog i zadovoljnog čovjeka, u tebi, prekrasna i draga moja.

Magdalena Dumančić, 7.d

Ostale fotografije pogledajte ovdje.

objavio: Nikolina Zanetti   datum: 27. 3. 2018.

« Ožujak 2024 »