NOVA IZDANJA KNJIGA U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

Zbirka dječjih priča i bajki Djeco, laku noć prvi je put objavljena 1964. godine i odmah je stekla status klasika slovenske dječje književnosti. U Hrvatskoj je ova zbirka dugi niz godina uvrštena u školsku lektiru, a nakon brojnih izdanja koja su sadržavala samo dio ove klasične zbirke u ovo su izdanje uvrštene sve priče od kojih su neke prvi put objavljene na hrvatskom jeziku.

Slovenska književnica Ela Peroci rođena je 1922. godine u mjestu Sveti Križ kod Rogaške Slatine. Još od malena željela je biti učiteljica, no u toj želji ispriječio joj se Drugi svjetski rat zbog kojeg je morala prekinuti školovanje. Poslije rata ipak je završila studij pedagogije na Filozofskom fakultetu u Ljubljani i zaposlila se kao učiteljica. Najprije je radila u Domu invalidne omladine u Kamniku. Tu je susrela mnogo djece kojoj je bio onemogućen normalan život i to je se duboko dojmilo pa je o svojim dojmovima napisala potresan članak. Članak je imao velikog odjeka u javnosti te je Ela Peroci pozvana da surađuje s uredništvom najpoznatijih slovenskih dječjih časopisa Pionir i Ciciban. Tada je započela i pisati maštovite priče za djecu i uskoro postala jednom od najpoznatijih slovenskih dječjih književnica. Mnogo puta je nagrađivana za svoj književni rad, a priče su joj prevedene na više stranih jezika: hrvatski, talijanski, njemački, poljski, francuski, albanski, mađarski, česki, slovački pa čak i na kineski. Izbor prica Ele Peroci (slovenski naslov Za lahko noć) preveden je kod nas pod naslovom Djeco laku noć ili u zadnjem prijevodu kao Priče za laku noć.

Dnevnik Ane Frank jedan je od napotresnijih svjedočanstava u progonima židova tijekom Drugog svjetskog rata.  Djevojčica Anna Frank dobila je dnevnik na svoj 13. rođendan i u njega su zapisana njena iskustva od 12. lipnja 1942. do 1. kolovoza 1944.

Annin otac jedini je preživio narednih nekoliko godina koje su obilježene otkrivanjem i slanjem u koncentracijaske logore. Pronašao je Annin dnevnik i 1947. on je po prvi puta objavljen, pet godina nakon toga preveden je na engleski i zatim na gotovo sve svjetske jezike.

objavio: Anita Pavlečić   datum: 13. 5. 2015.

« Travanj 2024 »