Povijest

Prva škola u Pakracu otvorena je 1751. godine. To je bila srpska konfesionalna osnovna škola. Godine 1761. otvara se nova škola koja je bila pod nadzorom i u vlasništvu rimokatoličke crkve. U toj školi nalazile su se dvije prostrane učionice, jedno malo predsoblje, dvije sobe za učitelja, kuhinja i  štala. Današnja Osnovna škola braće Radića ima svoje korijene upravo u njoj.

Više od 100 godina kasnije, 1876. godine, školska zgrada nalazila se u vrlo lošem stanju. Zbog toga je 1877. godine Ljudevit Stein, upravitelj pakračkog vlastelinstva i štedionice,  predložio na sjednici školskoga odbora da se razgradi stara školska zgrada te da se potom sagradi nova sa šest učionica i učiteljskim stanom. Ljudevit Stein postaje najaktivniji u organizaciji izgradnje nove školske zgrade.

Godine 1878.  rimokatolička crkvena općina prodala je imovnoj općini školsku kuću i zemljište za svotu od 450 forinti. Naime, rimokatolička crkva u Pakracu, na osnovu školskog zakona iz 1874., izgubila je pravo nadzora nad školom. Škole su postale svjetovne i nad njima je nadzor i upravu dobila vlada tj. županijski školski odbori i županijski nadzornici. Tako je rimokatolička crkva u Pakracu prodala općini školsku zgradu. Godine 1878. stara i trošna školska zgrada je razgrađena, a materijal prodan na dražbi.

Dana 1.5.1878. počelo je kopanje temelja, a 11. svibnja polaganje kamena temeljca za novu školsku zgradu.  Tako je 10. studenog 1878. svečano otvorena nova školska zgrada. U ovoj školskoj zgradi održavala se nastava sljedećih stotinjak godina. S vremenom je stara škola podlegla zubu vremena, a postala i pretijesna za tako veliki broj đaka. Zatim se počelo  s izgradnjom nove školske zgrade na današnjoj lokaciji.

Dana 15.12.1968. svečano je otvorena nova - današnja škola. Te godine završena je izgradnja nove škole, izvršen je tehnički prijem i škola predana na korištenje. U novoj zgradi izgrađeno je, osim 12 učionica,  praktikum za prirodne nauke, radionica za tehnički odgoj, kabinet za zbirke i nastavna sredstva, kabinet za audiovizualna nastavna sredstva, fotolaboratorij i prostorija za slobodne aktivnosti. I pored izgradnje nove škole, ona je bile nedostatna za sve učenike pa se nastava i dalje odvijala u staroj školi koja je sada preuređena. U staroj školi nastavni rad održavao se u sedam učionica. Razredna nastava je radila u staroj školi, a predmetna u novoj. Ukupno je bilo 21 odjeljenje.

Nova školska zgrada nosila je ime učitelja iz Bujavice, Petra Prodanovića, kojeg su ustaše ubile u Drugom svjetskom ratu.

U Domovinskom ratu agresor je u potpunosti devastirao školu. Školska zgrada obnovljena je 1993. godine. Nakon demokratskih promjena škola dobiva današnji naziv Osnovna škola braće Radića Pakrac.

Tekst  pripremio Stjepan Benković

« Srpanj 2017 »