Obilježen Dan sigurnijeg interneta 2022.

Dan sigurnijeg interneta jedan je od najvažnijih datuma u kalendaru informacijske sigurnosti, a obilježava se svake godine drugoga dana u drugome tjednu veljače. Ove godine je to 8. veljače. Prilika je za podsjetiti se važnosti informiranja kako bismo izbjegli sve oblike internetskih prijevara i kaznenih djela te drugih nedopuštenih radnji, posebice kada su u pitanju djeca.

Stoga je i naša škola tijekom siječnja i veljače, u suradnji s PU požeško-slavonskom i Policijskom postajom Pakrac, organizirala prigodne radionice i edukacije za učenike 7. i 8. razreda. Tema je bila vršnjačko nasilje na internetu, s namjerom upućivanja kako koristiti mobitel, društvene mreže i ostala komunikacijska sredstva na siguran način, ne čineći štetu drugima. Edukaciju su provodili kontakt policajac PP Pakrac Darko Major i dr. sc. Goran Matijević, službenik za prevenciju iz Ureda načelnika PU požeško-slavonske. Učenici su upoznati s poželjnim ponašanjem i ukazano im je na loše pojave do kojih može doći korištenjem mobitela i aplikacija, a sve kako bi se smanjila mogućnost kaznenih djela putem interneta, i to na štetu djece koja se očituje kao vršnjačko nasilje koje se treba sprečavati. Tako je, istovremeno, s temom o sigurnom sudjelovanju u virtualnom svijetu obrađen i dio tematike vezan za preventivni program „Živim život bez nasilja“, a treba napomenuti da je predavanje održano u okviru šire preventivne aktivnosti u radu s djecom koju u našoj školi provodimo, zajedno s policijom, vezano za istraživački projekt „Vršnjačko nasilje u doba koronakrize“.

Inicijativa obilježavanja Dana sigurnijeg interneta pokrenuta je 2004. godine, a provodi se u više od 140 zemalja s ciljem promicanja i poticanja sigurnijega i odgovornijega korištenja tehnologije i mobilnih uređaja među djecom, mladima, ali i odraslima. Internetske sadržaje možemo stvarati svi, a pitanje kojim se moramo pozabaviti glasi stvaramo li ih s ciljem unapređenja društvene svijesti, razmjene znanja i ideja i stvaranja novih partnerstava. Zajednička nam je zadaća stvarati odgovorno i sigurno online okruženje za sve.

objavio: Željka Maic   datum: 8. 2. 2022.

Erasmus+ projekt: Spretne ruke - sretna djeca

Digitalna platforma za učitelje "Objasni mi, pokaži mi, uključi me"

Aplikacija za digitalne edukativne igrice za učenike

« Rujan 2024 »