2.r. - Informatika - učiteljica Marija

Božićni sadržaji

Pišemo digitalno

U programu Word pišemo tekst koristeći tipke na tipkovnici, poput slova, razmaka za odvajanje riječi i Entera za prelazak u novi red. Ako pogriješimo, tipka Backspace briše znakove s lijeve strane.

Kopiranje teksta se radi tako da se označi dio koji želimo kopirati, pritisne desna tipka miša, a zatim odabere opcija Kopiraj. Tekst možemo zalijepiti na drugo mjesto desnim klikom i odabirom opcije Zalijepi

Zašto je važan internet?

Internet je važan jer povezuje ljude, pruža informacije i omogućuje učenje. Poveznica (link) je dio internetske stranice. Klikom na poveznicu otvaramo novu stranicu ili sadržaj. Usluga WWW omogućuje pregledavanje stranica na internetu. Stranice možemo koristiti za učenje, igranje i istraživanje. Internet je važan jer spaja svijet i olakšava pronalaženje korisnih informacija!

Internet - najveća svjetska mreža računala

Internet povezuje računala i uređaje diljem svijeta. Povezujemo se na internet na dva načina: žično, koristeći mrežne kablove, ili bežično, preko Wi-Fi signala i routera. Uređaji poput računala, mobitela i tableta povezuju se na internet za učenje i zabavu. Internet čini svijet povezanim i omogućuje nam mnogo stvari!

Scratch

Scratch je zabavan i jednostavan način za stvaranje vlastitih projekata poput animacija, igara i priča! Umjesto da pišete tekstualne naredbe, u Scratchu koristite blokove koji predstavljaju različite naredbe. Blokove možete slagati kao slagalice i birati ih iz raznih kategorija, poput kretanja, zvukova ili boja. Svaki projekt koji napravite u Scratchu je program koji ste sami osmislili! Scratch je odličan za učenje i zabavu – istražite što sve možete stvoriti!

Dabar

Razmišljaj i zabavi se.

Sretno! 🙂

Pseudodabar

Vježbamo za natjecanje Dabar.

Računalne mape i datoteke

Danas smo pospremali informatičke stvari, odnosno pospremali datoteke u mape kako bismo ih lakše pronašli kada nam budu bile potrebne.

Mape su uvijek žute, a datoteke mijenjaju svoj izgled ovisno o vrsti programa u kojoj su nastale.

Možemo li spremati mape unutar drugih mapa?

Možemo! Mape koje se nalaze u nekoj drugoj mapi, nazivaju se podmape.

U mapi se mogu stvoriti podmapa/podmape, a u njoj još mapa čime stvaramo organizaciju podataka kako mislimo da ćemo se najlakše u njoj snaći.

Mozgalice 1 i 2

Danas ćemo nastaviti rješavati mozgalice i otkrivati u njima načine kako možemo doći do točnog rješenja. Rješavajući mozgalice, primijetit ćete da u nekim zadatcima postoji uvijek samo jedno rješenje, dok u nekima postoji više od jednog rješenja.

Brinemo o zdravlju

Za očuvanje vlastita zdravlja potrebno je redovito se kretati, vježbati i boraviti u prirodi. Dugotrajno sjedenje može prouzročiti različite zdravstvene tegobe. 

Ako budemo sjedili previše za računalom, možemo imati zdravstvenih problema. Zato je važno pravilno organizirati vrijeme tijekom dana.

Moji programi

Ako želimo raditi na računalu, potrebni su nam korisnički programi. 

Svi ljudi mogu postaviti one korisničke programe koji su im potrebni za rad. Neki se programi nalaze u operativnom sustavu, a neke je potrebno instalirati na računalo.

Operativni sustavi

Kada uključimo računalo, pokreće se operativni sustav. Operativni sustav provjerava jesu li svi dijelovi računala ispravno povezani i jesu li svi programi spremni za rad.

Operativni sustavi su:

  • Linux
  • MAC
  • Windows
  • Android

Računalo se sastoji od hardvera (strojna oprema ili sklopovlje) i softvera (programa). Hardver možemo dotaknuti rukom, a softver ne možemo jer su ti programi smješteni u središnjoj jedinici.

Moje računalo

Skip to content