3.r. - Informatika - učiteljica Marija
Sigurno digitalno okruženje
Kada koristimo internet, važno je znati kako se zaštititi. Sigurne stranice imaju simbol lokota pored adrese i koriste HTTPS, što znači da su podaci zaštićeni. Samo na takvim stranicama možemo ostavljati osobne podatke, poput imena ili adrese.
Nesigurne stranice nemaju lokot i mogu biti opasne jer naši podaci tamo nisu zaštićeni. Također, javne otvorene mreže, poput onih u kafićima ili parkovima, često nisu sigurne jer ih mogu zloupotrijebiti hakeri.
Na internetu moramo paziti i na cyberbullying – kada netko putem interneta vrijeđa ili uznemirava druge. Ako primijetite takvo ponašanje, odmah obavijestite odraslu osobu. Internet može biti siguran i koristan ako znamo prepoznati opasnosti i ponašati se odgovorno.
Scratch
Scratch je programski jezik koji koristimo za stvaranje priča, igara i animacija. U njemu se koriste naredbe koje predstavljaju blokovi. Blokovi se slažu jedan ispod drugog kako bi likovi na ekranu radili ono što želimo. Likovi su glavni “junaci” naših projekata, a mogu biti razni.
Petlja je niz naredbi koje se stalno ponavljaju. Na primjer, pomoću petlje možemo reći liku da hoda, skače ili govori više puta zaredom. Nema potrebe za stalnim povlačenjem istih naredbi.
Kako postaviti hrvatski jezik u Scratchu?
Simbol do simbola i moji simboli
Simboli su male slike ili znakovi koji predstavljaju nešto drugo. Znakovi su poput simbola, ali su često povezani s uputama ili porukama, poput pitanja (?) ili uskličnika (!).
Na tipkovnici koristimo razne tipke kako bismo pisali slova, brojeve ili znakove. Svaka tipka ima svoj simbol ili slovo koje vidimo i koristimo za stvaranje riječi i rečenica. Vizualni informatički signali su slike na računalu, poput ikona, koje nam pomažu da brzo prepoznamo neke naredbe.
Učimo kako prepoznati i koristiti simbole, znakove i tipke kako bismo se lakše snalazili u digitalnom svijetu!