Razlistajmo se!

Ovogodišnja manifestacija Mjesec hrvatske knjige posvećena je 50. godišnjici obilježavanja Dana planete zemlje. Stoga i službeni moto: Razlistaj se!

Čitajmo, listajmo i provedimo ugodne trenutke

maštajući, istražujući ili učeći....

KVIZ ZA POTICANJE ČITANJA ZA VIŠE RAZREDE

Nacionalni kviz za poticanje čitanja, koji se do 23. listopada održava pod nazivom „Istraživači planeta Z“.

Za razliku od prethodnih godina, djeca za rješavanje kviza ne moraju pročitati tri knjige, već proučiti i istražiti mrežne poveznice koje se kriju u svakom pitanju. U svjetlu izbjegavanja fake newsa kojima smo obasuti, ponudili smo djeci provjerene, kvalitetne izvore informacija na internetu: mrežne stranice nacionalnih parkova i parkova prirode, online enciklopedije, mrežne stranice muzeja, instituta…, objasnila je Isabella Mauro, jedna od organizatorica kviza.

Dodatni poticaj u rješavanju kviza su i nagrade: glavna nagrada je tablet Lenovo Tab E8, koju i ove godine osigurava tvrtka Microline, tri školovanja u Školi brzog čitanja i mudrog učenja, ilustrirane knjige s temom zaštite okoliša, koje osigurava izdavačka kuća Planetopija, te mnoštvo prigodnih tematskih darova koje osigurava WWF Adria.
Završna svečanost kviza i zatvaranje Mjeseca hrvatske knjige planirano je za 13. studenog u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, no epidemiološke prilike odredit će na koji način će se odviti.

ČITATELJSKI MARATON

U organizaciji Hrvatskog čitateljskog društva 23. listopada odvijat će se maraton čitanja pod nazivom Minuta za čitanje.

Hrvatsko čitateljsko društvo poziva knjižnice da se uključe u akciju čitanja naglas, animirajući svoje korisnike da od 15. do 22. 10. na njihove adrese elektroničke pošte šalju svoje videozapise čitanja u trajanju od jedne minute. Pročitani tekstovi trebaju biti povezani s temom Mjeseca hrvatske knjige, a knjižničari mogu pomoći korisnicima da svoju snimku naprave u knjižnici.

Cilj je ove online akcije poticanje čitanja i pismenosti kroz popularizaciju čitanja iz užitka, kao temeljnog preduvjeta za razvoj spomenutih vještina, ali i kao neizostavnog kulturnog sadržaja u životu svakog pojedinca.

Minutu snimljenog izražajnog čitanja pošaljite knjižničarki na mail:

apavlecic@gmail.com

objavio: Anita Pavlečić   datum: 4. 11. 2020.

Ovaj tjedan: 2040