Čitamo mi, u obitelji svi

Nacionalni projekt "Čitamo mi, u obitelji svi" u organizaciji  Hrvatske mreže školskih knjižničara namijenjen je učenicima trećih razreda i njihovim obiteljima. Cilj le potaknuti učenike i članove obitelji na svakodnevno čitanje po bar 15 minuta.

Novinarka Pakračkoga lista, Iva Milinčević obišla je učenike matične škole koji sudjeluju u projektu i napisala zanimljiv članak koji možete pročitati na stranicama:

ili pod opširnije

PROJEKT "ČITAMO MI, U OBITELJI SVI"

Zajedničko čitanje pomoću "putujućeg" ruksaka

Autor: Iva Milinčević

Osnovna škola braće Radić Pakrac prvi put ove godine počela je provoditi nacionalni projekt za poticanje čitanja u organizaciji Hrvatske mreže školskih knjižničara naziva "Čitamo mi, u obitelji svi" u koji je uključeno 80-ak učenika trećih razreda matične te područnih škola u Prekopakri, Badljevini i Donjoj Obriježi.

Ovaj zanimljivi projekt osmišljen je kao "putovanje" knjižničnog ruksaka od jednog do drugog učenika na način da svakog petka jedan učenik nosi kući ruksak i on ostaje u njegovoj obitelji pet dana, a u kojem se nalazi osam novokupljenih i zanimljivih knjiga različite tematike, od stripova, slikovnica, beletristike za odrasle, priručnika za odgoj do knjiga mitova ili etno priča. U tih pet dana roditelji i djeca određuju svaki dan barem 15 minuta ili pola sata za čitanje nakon kojeg zajednički komentiraju pročitano i jedni drugima skreću pažnju na zanimljive i vrijedne dijelove knjiga, a svoje dojmove i mišljenja te lijepe doživljaje zajedničkog čitanja zapisuju u priloženu bilježnicu dojmova.
Svake srijede učenik koji je donio ruksak u školu ima prigodu svoje dojmove i zanimljivosti prepričati i svojim razrednim kolegama, a ruksak tako putuje kroz razrede sve do kraja školske godine odnosno dok se ne izredaju svi učenici koji sudjeluju u projektu.

Mi smo imali prilike posjetiti male čitače kojima je ovaj projekt, kako su nam rekli, jako zabavan. "Bila sam nestrpljiva vidjeti koje su sve knjige u ruksaku, a osim mame, tate, brata i sestre, čitala nam je i baka", ispričala nam je Sanja Sudar, učenica 3c koja je donijela "putujući" ruksak. Niko Kalvi i Marita Barać, učenici 3b, potužili su se da je ruksak trebao biti i duže kod njih jer u pet dana nisu baš stigli sve pročitati, a s roditeljima je čitanje bilo još zabavnije. "Bilo mi je super, tati se najviše svidjela knjiga o nogometu, a meni knjiga "Mali fizičari" i strip "Borovnica", povjerio nam je David Filipović, učenik 3a razreda.

"Raduje me što su važnost ovog projekta prepoznali i roditelji jer uključivanjem podupiru i potiču najprije svoju djecu na putu opismenjavanja, a ujedno zajednički provode lijepe i korisne trenutke uz knjigu. Svrha ovog projekta je ne samo istaknuti važnost čitanja i razviti ljubav prema toj navici, nego i skrenuti pozornost na činjenicu koliko je vrijedno i nezamjenjivo tijekom svih nižih razreda biti uzor svojoj djeci u čitanju, umjesto da ih se tjera na čitanje", rekla nam je Anita Pavlečić, školska knjižničarka i koordinatorica projekta u pakračkoj osnovnoj školi.

objavio: Anita Pavlečić   datum: 21. 1. 2016.

Ovaj tjedan: 1989