Petak, 24.4.2020.

Lijep pozdrav svima u novom danu! smiley

Danas gledamo HRT 3  od 8 - 9 sati. smiley

HRVATSKI JEZIK

Kada se koristimo brojalicama? Znaš li neku brojalicu? Možeš ju otpjevati ili samo izgovoriti... Glasno pročitaj brojalice na 123. str. u početnici. Koja ti se najviše svidjela?

Što je zajedničko navedenim brojalicama? O kojim životinjama govore brojalice? Možeš li uočiti riječi koje se glasovno podudaraju? Navedi rime u brojalicama.

U pisanku velikim tiskanim slovima napiši naslov BROJALICE, a onda ispod naslova napiši naslov svake pročitane brojalice pa ispod naslova nacrtaj tu životinju.

Na 124. str. u početnici pročitaj priču i popuni tablicu. Napiši koje dane u tjednu nisi napisao u tablicu (cvjetić zadatak).

U priči o baki Mariji i njezinim unucima odredi što je točno, a što netočno prema tom tekstu. Kvačicom označi točno/netočno.

PRIRODA I DRUŠTVO

Ponovimo dane u tjednu i doba dana DANI U TJEDNU/DOBA DANA

U udžbeniku promotri ilustraciju i odgovori na pitanja.

Što prikazuje slika? Što rade djeca na slici? Gdje se djeca nalaze? Što djevojčica govori svom prijatelju? U čemu je pogriješila? Što je djevojčica htjela reći?

Koji je danas dan? Koji je dan bio prije ovoga? Kako nazivamo dan prije današnjega dana?

Za dan koji je prošao kažemo jučer.

Koji je dan bio prije jučerašnjega? Kako općenito nazivamo taj dan?

Dan prije jučer nazivamo prekjučer.

Koji će dan biti kad ovaj završi? Kako nazivamo dan nakon današnjega? Koji će dan biti nakon sutrašnjega? Kako nazivamo taj dan?

Danas je dan koji traje, sutra je dan koji će doći, a dan nakon sutra je prekosutra.

Pogledaj sličice na 44. str. Ispričaj što se dogodilo sa snjegovićem tako da koristiš riječi koje se nalaze sa strane (jučer, prekjučer, danas, sutra, prekosutra).

Poigraj se uz pomoć kotača s nazivima dana u tjednu (U - 45.str.) - npr. ako je danas srijeda, koji je dan bio jučer i slično. Kotač će ti pomoći u snalaženju smiley

U bilježnicu precrtaj sliku - samo ono što piše VELIKIM tiskanim slovima.

Oduzimanje (13 - 3) - 50. str.

Promotrite ilustraciju. Koga vidite? Gdje se nalaze klaunovi? Jeste li vi nekada morali biti u bolnici? Kako ste provodili dane? Kako se zovu klaunovi? Koliko balona ima Tiki? Koliko balona ima Pepi?

Što govori Tiki?

Tiki je imao 13 balona, ali su mu 3 puknula. Koliko mu ih je ostalo?

Koliko je balona imao Pepi?

Pepi je imao 14 balona, ali su mu 4 odletjela? Koliko ih je ostalo?

Tiki je imao 13 balona, a 3 su mu puknula: 13 – 3 = 10 JER JE 10 + 3 = 13.

Pepi je imao 14 balona, ali su mu 4 odletjela: 14 – 4 = 10 JER JE 10 + 4 = 14.

Promotrite sliku u udžbeniku (str. 51). Riješite zadatke. Za neke zadatke moramo ponoviti pojam prethodnika i sljedbenika, tj. neposrednog prethodnika i neposrednog sljedbenika. wink

U bilježnicu napiši naslov       ODUZIMANJE 13 - 3

Prectaj ovo:

1 D 8 J – 3 J = 1 D 5 J

1 D 7 J – 6 J = 1 D 1 J

Možeš pgledati i ovo  ODUZIMANJE 13 - 3

ENGLESKI JEZIK

Good Morning!

Nastavljamo se zabavljati na pikniku. Nakon što smo se počastili s finom hranom, trebalo bi i malo odvježbati. U tome će nam pomoći pjesma ''I like...''.

U udžbeniku, na stranici 43 nalaze se Jessica, Kim, Greg, Ronnie, Uncle Phil, Gizmo i Miss Lemmon. Svi oni vrijedno vježbaju i uz vježbu pjevaju pjesmu u kojoj svatko od njih govori što voli jesti. Uz hranu, govore i što je kakve boje. Na Izziju ćete poslušati pjesmu i pokušati zapjevati. Šaljem vam u prilogu tekst s riječima pjesme. Bit će vam lako pogoditi što tko voli, jer su im na majicama sličice omiljene hrane, a u oblačiću boja kakvo je što.

Nakon otpjevane pjesme, idemo u radnu bilježnicu, na stranicu 68, gdje se nalazi pjesma ''I like...''. Još jednom ćemo ju zapjevati, ali nedostaju neke riječi koje se nalaze iznad u oblačiću. Pazi na boju, a zatim upiši odgovarajuću riječ na praznu crtu. Još jednom poslušaj pjesmu i provjeri jesi li upisao dobre riječi.

Na stranici 69 nalaze se dva tanjura. Iznad gornjeg spoji točkice i dobit ćeš izraz ''I LIKE...'' = ''JA VOLIM...'', a ispod donjeg tanjura dobit ćeš izraz ''I DON'T LIKE...'' = ''JA NE VOLIM...''.

Spoji hranu koju voliš s gornjim tanjurom, a onu koju malo manje voliš spoji s donjim tanjurom. Oboji samo hranu koju voliš!

Danas mi ne morate ništa slati.

Ugodan vikend svima! smiley

objavio: Dubravka Namjesnik   datum: 23. 4. 2020.

Ovaj tjedan: 2016